Od kiedy występuje terapia dla par?

Na pozór ogłasza się, że wsparcie dla par to coś nowego. Jednak prawda jest taka, że specjalność psychologa par wyciszającego spory istnieje od lat. Zjawisko to narodziło się w Niemczech, gdzie w latach 20tych minionego wieku, w czasie jak to przedstawiono strukturę usług dla zamężnych par. Po raz pierwszy ośrodki wspomagania par założono w Stanach Zjednoczonych w latach 30-tych, jako odpowiedź na akuratne organizacje niemieckie.

Takie ośrodki wspierali zwolennicy kontroli liczby urodzeń, wśród których byli Abraham i Hannah Stone, autorzy przewodnika „Planowane rodzicielstwo”. W latach 50-tych praktycy z większym natężeniem zainteresowali się kłopotami istoty psychologicznej z którymi borykały się byłe rodziny. Jakkolwiek okres prawdziwego rozrostu rozpoczął się u schyłku XX-tego wieku.

Gdyby przyjrzeć się temu tematowi gruntownie, jak nic można przyuważyć, że kiedyś to rodzina pełniła rolę terapeutów, przyjaciele czy osoby związane z kościołem. W dzisiejszych czasach w mniej zaawansowanych technologicznie kulturach rola ta nadawana jest głowie plemienia lub starszyźnie (ze względu na doświadczenie życiowe oczywiście). Władze państw rozwiniętych na każdym kroku opierają system terapii par na wolontariuszach, którzy, po odpowiednim przeszkoleniu, oferują mniej lub bardziej kompetentnych porad.

Uczelnie angażują też jednostki, które dostarczają także tego typu pomoc. Wraz z upływem czasu zmienia się postawa do kształcenia. Zobowiązaniem władz jest nie tylko analizowanie umiejętności osób, które zajmują się tak kłopotliwymi sprawami, ale i rejestrowanie wszelkich terapeutów. Polacy nie lubią obnosić się z tym, że potrzebna jest im pomoc. Mimo to służba zdrowia w Polsce ma na uwadze rosnące zapotrzebowanie na usługi terapeutów par i na bieżącą chwilę bez problemu można skorzystać z usług specjalisty, nawet za darmo, gdyż od czasu do czasu taka pomoc jest w pełni refundowana. Czasem do terapeuty par kieruje sędzia czy pracownik opieki społecznej. Z upływem czasu z pewnością sporo się zmieni w kwestii metod i znaczenia profesji terapeutycznych.

13.01.2017. 00:29